Elektrická kytara

Po téměř roce hraní na akustickou kytaru jsem se rozhodl ji vyměnit za kytaru elektrickou. Po dlouhém vybírání jsem se nakonec rozhodl pořídil si typ Les Paul vyráběný firmou Epiphone a tohoto rozhodnutí jsem rozhodně nelitoval.

Epiphone Les Paul

Kytara Epiphone Les Paul Standard Plustop PRO je nádherným nástrojem. Tělo i krk jsou vyrobeny z mahagonu a kytara je překrytá dýhovým topem z fládrovaného javoru s Heritage Cherry Sunburstem (styl 50-tých let). Profil krku je 1960’s SlimTaper D. Kytara je osazena ladicími mechanikami Grover a snimači typu PAF (ProBucker-2 a ProBucker-3) s možností coli-splittingu.

 

Po nějakém čase jsem se rozhodl vylepšit i tuto kytaru pomocí nultého pražce Tusq XLkobylky Gotoh GE104B (usazené na Göldo Bridge Adapter M4/M8 konvertoru na kobylku ABR-1 ve stylu 50-let), Gotoh GE101A hliníkový struník, vyměnil podložku a páčku přepínače, zarovnal pražce a provedl kompletní nastavení kytary. Změny jsou k nedocenění.

Harley Benton TE-52 NA

Druhou kytaru, kterou jsem si zakoupil o rok později je Harley Benton TE-52 NA Vintage Series. Kytara je inspirovaná Telecasterem z roku 1952 a i přes svoji zanedbatelnou cenu kvalitou nezaostává. Tělo je vyrobeno ze dvou částí Amerického jasanu a krk, profilu C, z Kanadského javoru. Kytara je osazena snímači Roswell TEA alnico vintage TE style (TEA-N-CR a TEA-B) a ladícími mechanikami typu Kluson.

Jediné co jsem na této kytaře vylepšil je vyčištění (prach z továrny), čisté zapojení a výměna kobylky za kobylku Wilkinson s kompenzovanými mosaznými kameny. Základní zapojení se sice liší od klasického stylu používaného Fenderem, ale jedná se o Roswellem doporučené zapojení, které se pro tyto snímače hodí lépe.

Bugera G5 Infinium

Konečně jsem si pořídil slušně kvalitní lampový zesilovač připojený k reproduktoru Celestion Eight-15.

Blackstar Fly 3 Vintage

Pro případné cestování jsem pořídil přenosný BlackStar Fly 3 Vintage. Blackstar  jinak supluje jako docela slušný pc stereo reproduktor, tedy zvláště rozšířený o druhý reproduktor. Samozřejmě jeho hlavní benefitem je, že mohu hrát na kytaru téměř kdekoliv.

Kytarové efekty

Přirozeným krokem hráče na elektrickou kytaru je rozšíření své kolekce o pedály. Azor Looper pedál jsem zvolil pro lepší cvičení s kytarou. Poté jsem experimentoval s lampovými předzesilovači, což skončilo sestavením DIY repliky boosteru Electro-Harmonix LPB-1. Taktéž jsem zakoupil repliku Fulltone OCD – Obsessive overdrive, protože mě pedál oslovil svým zvukem a KOKKO’s Compressor abych mohl dosáhnout více soustředěného tónu kytary.