Elektrické kytary

Po téměř roce hraní na akustickou kytaru jsem se rozhodl ji vyměnit za kytaru elektrickou. To bylo v roce 2018. Po dlouhém vybírání jsem se nakonec rozhodl pořídil si typ Les Paul vyráběný firmou Epiphone a tohoto rozhodnutí jsem rozhodně nelitoval. Jak čas plynul moje sbírka kytar se lehce rozrostla, nejenom o DIY kytary, tak i o kytary značky Harley Benton.

Epiphone Les Paul

Kytara Epiphone Les Paul Standard Plustop PRO (2017) je nádherným nástrojem. Tělo i krk jsou vyrobeny z mahagonu a kytara je překrytá dýhou z fládrovaného javoru v klasickém provedení Heritage Cherry Sunburst (styl 50-tých let). Profil krku je 1960’s Slim-Taper D. Kytara je osazena ladicími mechanikami Grover Rotomatics 102 a ručně vinutou sadou snímačů Slug PAF style Alnico V Humbucker set #003 (8.3KΩ kobylka a 7.3 KΩ krk, magnet magnetizován na specifickou úroveň). Kytara byla původně osazena snímači ProBucker-2 a ProBucker-3.

Kytaru jsem vylepšil pomocí kostěného nultého pražce, kobylky Gotoh GE104B (usazené na Göldo Bridge Adapter M4/M8 konvertoru na kobylku ABR-1), Gotoh GE101A hliníkového struníku, dále vyměnil podložku přepínače (se zlaceným textem), páčku přepínače (jantarová barva), krytku výztuhy, a knoby (zlaté), zarovnal pražce a provedl kompletní nastavení kytary. Elektroniku kytary jsem vyměnil za nové zapojení ve stylu 50-let s 22nF Mallory kondenzátory a přepínačem Hosco YM-T20.

Harley Benton SC-450 Plus

Kytara Harley Benton SC-450 Plus (2019) je kytara ve stylu historických Les Paulů a její tělo a krk jsou vyrobeny mahagonu (tělo – tři části) s opravdovým javorovým topem, který je překryt AAA dýhou z fládrovaného javoru. Barevné provedení je ve stylu „Lemon Drop“. Krk má příjemný C profil a spoj krku a těla je vytvarován pro pohodlný přístup k vyšším pražcům. Kytara je osazena ručně vinutou sadou snímačů Slug PAF style Alnico V Humbucker Set #002 (8.3KΩ kobylka a 7.2KΩ krk, magnet magnetizován na specifickou úroveň). Kytara byla původně osazena snímači Roswell LAF-B a LAF-N AlNiCo-5.

Po zakoupení se ukázalo, že kytara je s ohledem na cenu dobře hratelným nástrojem, přesto jsem se však rozhodl kytaru značně vylepšit. Vylepšil jsem ji pomocí kostěného nultého pražce, kobylky Gotoh GE104B  (usazené na M4/M8 mosazném ABR-1 konvertoru), Gotoh GE101A hliníkového struníku, Kluson Vintage Style Tulip 3L/3R N M33VC ladicích mechanik a poniklovaých Gotoh EP-B3 Strap Locků. K mému překvapení se rozteče u kobylky a struníku ukázaly jako drobně nestandardní. Naměřené hodnoty jsou ~72 mm pro kobylku (metrický standard je 74 mm) a ~80,5 mm pro struník (metrický standard je 82 mm), takže nasazení nových dílů vyžadovalo drobné korekce pomocí pilníku. Plastové části moc barevně neladili, takže jsem vyměnil podložku přepínače (se zlaceným textem), páčku přepínače (jantarová barva), krytku truss-rod, knoby (zlaté), krytku konektoru, rámečky snímačů a pickguard za sadu v jednotné barvě. Původní rámeček krkového snímače používal nestandardní rozteč šroubů, takže jsem se rozhodl staré díry zaslepit a vyvrtat nové, stejně tak při výměně podivně obdélníkové krytky konektoru za čtvercový. Taktéž jsem zarovnal pražce, usadil uvolněné inserty pro kobylku a struníkprovedl kompletní nastavení kytary a upravil elektroniku kytary na zapojení ve stylu 50-let s 22nF Mallory kondenzátory a přepínačem Hosco YM-T20. Výsledkem těchto změn je úžasně hrající kytara.

Harley Benton TE-52

Kytara Harley Benton TE-52 NA Vintage Series (2018) je replikou Telecasteru z roku 1952 a i přes svoji nízkou cenu kvalitou nezaostává. Tělo je vyrobeno ze dvou částí Amerického jasanu a krk (profil C) z Kanadského javoru. Kytara byla vylepšena snímači VTONE VT-50s (kobylka – 7,2 kOhm, krk- 7,6 kOhm). Původně byla kytara osazena snímači Roswell TEA Alnico vintage TE style (TEA-N-CR a TEA-B) a ladícími mechanikami typu Kluson.

Kytaru jsem vylepšil kostěným nultým pražcem a kobylkou Wilkinson WTB s kompenzovanými mosaznými kameny a vyměnil původní ladicí mechaniky za mechaniky Kluson MC6LN. Srážeče strun jsem změnil za kulaté (vintage) a vyměnil 3-polohový přepínač snímačů za kvalitnější. Hardware jsem vyměnil za niklovanou verzi. Taktéž jsem změnil zapojení a použil kvalitnější 24mm potenciometry, vintage vodič a Tesla TC217 47nF kondenzátor.

Harley Benton ST-90SA

Kytara Harley Benton ST-90SA Swamp Ash DLX Series (2022) je kvalitní replikou Stratocasteru. Tělo je vyrobeno z tří částí Baheního jasanu a krk z Kanadského javoru (profil C). Kytara byla vylepšena snímači VTONE VS-60s Classic (kobylka – 7,4 kOhm, střed- 6,4 kOhm, krk- 6,4 kOhm). Původně byla kytara osazena snímači Roswell STA SC Modern Alnico V (STA-N, STA-C and STA-B).

Kytaru jsem vylepšil kostěným nultým pražcem a tremolem Harley Benton ST-Style a vyměnil původní ladicí mechaniky za mechaniky Kluson MC6LN. Srážeče strun jsem vyměnil za Gotoh RG15/RG30. Dále jsem předělal zapojení s pomocí vintage vodiče, kvalitního 5-polohového přepínače, nových 24mm potenciometrů a Tesla TC207 22nF kondenzátoru. Zadní kryt a pickguard jsem vyměnil za lépe vypadající želvovinovou verzi, kryty snímačů a knoby za méně bílou pergamenovou barvu.

Harley Benton HB-35

Kytara Harley Benton HB-35 (2019) je semiakustická kytara ve stylu historických ES-335 a její tělo a krk jsou vyrobeny z javoru a „sustain“ blok z mahagonu. Barevné provedení je ve stylu lesklé „Cherry“ červené. Krk má příjemný C profil. Kytara je osazena ručně vinutou sadou snímačů Slug PAF style Alnico V Humbucker Set #004 (8.2KΩ kobylka a 7.6KΩ krk, magnet magnetizován na specifickou úroveň).

Kytara, tak jak byla dodána, je výborným instrumentem s překvapivě kvalitním hardware. Jediným problémem byl uvolněný závěs struníku a drobná prasklina u spoje krku s tělem. Poté, co jsem si ověřil, že prasklina je pouze povrchová a krk je stabilní, jsem se rozhodl vylepšit kytaru kostěným nultým pražcem, kobylkou Gotoh GE104B (usazenou na M4/M8 mosazném ABR-1 konvertoru), Gotoh GE101A hliníkovým struníkem a Guyker Vintage 135 ladicími mechanikami. (Původně byla kytara osazena kobylkou Sung-il BM 003 a závěsem Sung-il TS 001). Odstranil jsem divně vypadající pickguard, vyměnil knoby za černé, krytku výztuhy, srovnal pražce, usadil uvolněný struník, udělal kompletní seřízení, a vyměnil elektroniku za zapojení ve stylu 50-let s kondenzátory Tesla TC207 22nF a přepínačem Hosco YM-T20. Dostat elektroniku zpět do kytary bylo peklo, ale výměna zcela jistě stála za to.

Bugera G5 Infinium a Blackstar Fly 3

Jako hlavní zesilovač používám Bugera G5 Infinium. Jedná se o ručně dělaný 5-Wattový Class-A zesilovač s ECC83 a 12BH7 lampami. Tento zesilovač je skvělý pro domácí trénovaní. Zesilovač je připojený k DIY kabinetu s reproduktorem Celestion Eight-15.

Jako cestovní zesilovač jsem si pořídil přenosný BlackStar Fly 3 Vintage. Blackstar  běžně využívám jako PC stereo reproduktor (rozšířený o přídavný reproduktor). Hlavní benefitem je, že mohu hrát na kytaru téměř kdekoliv.

Kytarové efekty

Ve své sbírce mám i několik pedálů. Azor Looper pedál se mi hodí pro lepší cvičení. Dále jsem si postavil DIY repliku boosteru Electro-Harmonix LPB-1. Taktéž jsem zakoupil repliku Fulltone OCD – Obsessive overdrive, protože mě pedál oslovil svým zvukem a KOKKO’s Compressor abych mohl dosáhnout více soustředěného tónu kytary.