Kytara

Jako svoji první akustickou kytaru jsem zvolil levný, ale přesto kvalitně vyrobený model Cort AD810 OP. Jedná se o typ Dreadnought se smrkovou přední deskou (vrstvená). Luby, zdaní deska a krk jsou zhotoveny z mahagonu. Hmatník a kobylka jsou vyrobeny s palisandrového dřeva a kytara je osazena die-cast ladícími mechanikami. Kytara má menzuru 643 mm, 20 pražců. Nultý pražec má šířku 43mm.

Cort AD810 je kytarou se slušným zvukem, která je vizuálně přívětivá (provedení Open Pore) a prezentuje texturu samotného dřeva. Výrobce sice šetří na některých detailech, jakými jsou např. černá tištěná rozeta a lemovka atd., ale u takto levné kytary jsou to zanedbatelné detaily. Při pohledu do kytary uvidíte začištěné části včetně ozvučného otvoru a o pražce se nepoškrábete. Kytara je z továrny základně nastavena včetně standardního dohmatu a je dodávána s kvalitnějšími potaženými strunami (mělo by se jednat o D’Addario EXP 80/20 bronze Light)

Kytaru jsem dále vylepšil pomocí několika úprav:

  • Výměna nultého pražce:  Výměna za kvalitnější pražec značky Fire & Stone z kosti. Jeho správné dobroušení umožnila snížení dohmatu kytary.
  • Výměna kobylkového pražce: Původní plastový pražec jsem nahradil kompenzovaným pražcem z bůvolí kosti zbroušeným pro snížení dohmatu kytary. Levná úprava se značným vlivem na zvuk kytary.
  • Výměna kolíčků do kobylky: Kolíčky vyrobené z kosti překvapivě zlepšily celkový zvuk a kytary.
  • Snížení dohmatu: Dobrého výsledku jsem docílil seřízením krku kytary a zbroušením nultého a kobylkového pražce při jejich výměně.

 

Obrázek – © Cort